3 kroky aby vianočný stromček ostal čerstvý a krásny
Väčšina z nás si Vianoce bez vyzdobeného stromčeka ani nevie predstaviť. Čoraz viac uprednostňované sú živé vianočné stromčeky, a postupne nahrádzajú tie umelé. Nemusíte sa však báť, že kúpou živého vianočného stromčeka prispejete k ničeniu lesov. Tie sa dnes už vo veľkom pestujú na špeciálnych plantážach. Aby bol stromček čo najdlhšie čerstvý, krásny a neopadávalo z neho ihličie.
Správny výber vianočného stromčeka je veľmi dôležitý. Každý stromček má špecifické vlastnosti, ktoré Vám viac či menej vyhovujú.
1.krok: výber vhodného druhu
Smrek je najlacnejší druh. Na pohľad je pekný a byt krásne prevonia. Jeho nevýhodou však je, že opadne rýchlejšie ako ostatné druhy, najmä vo vykúrených priestoroch.
Borovica zvyčajne má o niečo menej konárov ako napríklad smrek alebo jedlička. Mnoho ľudí si ju však obľúbilo pre výraznú vôňu a najmä preto, že vydrží dlho čerstvá a neopadáva tak rýchlo ako smrek. Cenovo sa pohybuje však o niečo vyššie.
Jedľa normandská je jednoznačne kráľovná Vianoc. V teplejšom prostredí síce vysychá rýchlejšie ako borovica, ale výhodou je, že ihličie napriek tomu neopadá.
2.krok: čerstvosť stromčeka je základ
Pri kúpe stromčeka je potrebné dbať na to, aby bol stromček čo najčerstvejší. Tu je niekoľko tipov, ako to zistiť:
skontrolujete kmeň na mieste zoseknutie; ak je čerstvý nemal by pôsobiť vyschnuto
konáre stromčeka by mali byť ohybné a pružné, stromček voňavý a sviežo zelený; ak je žltkastý alebo do siva nie je to dobré znamenie
Uchopte stromček približne v strede kmeňa a jemne ním klepnite o zem; po takejto skúške by mali zostať ihlice na konári. Môže sa stať, že opadne niekoľko ihlíc, ale to je v poriadku. Zo stromčeka by sa však ihličie nemalo sypať.
3.krok: miesto predaja
Kupujte stromčeky predávané vonku. Tie z vykurovaných priestorov vydržia omnoho kratšie.
Starostlivosť o vianočný stromček
Po zakúpení toho (pre Vás) najlepšieho stromčeka, je vhodné dodržať niekoľko nasledujúcich zásad, aby vydržal čo najdlhšie krásny:
ešte v predajni požiadajte predávajúceho, aby z kmeňa odrezal kus cca 1 až 2 cm čo zabezpečí otvorenie kmeňa a stromček je schopný opäť nasávať vlahu
ak ste stromček kúpili v predstihu, je dobré ho umiestniť v nevykurovanej miestnosti alebo garáži postavený vo vedre s vodou
ideálne je nechať ho čo najdlhšie v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobovať postupne, nie ho naraz preniesť z mínusových teplôt vonku do „plus dvadsiatich“
v miestnosti, kde bude umiestnený vianočný stromček, vyberte vhodné miesto; dbajte na to, aby ste stromček neumiestnili príliš blízko k zdroju tepla (radiátor, krb,…)
odporúčame používať stojany s nádržkou na vodu; ideálne je aby veľkosť kmeňu vošla do stojanu bez jeho povrchovej úpravy – ak kmeň osekáte, aby vošiel do stojanu, môžete tak zapríčiniť zastavenie schopnosti absorbovať vodu a stromček rýchlejšie vyschne
TIP: Využite stojany EASYfix– nevyžadujú žiadnu povrchovú úpravu kmeňa, sú vkusné a v rôznych farebný prevedeniach a veľkostiach. Dostanete ich iba u nás a zároveň na požiadanie Vám stromček pri nákupe umiestnime rovno do stojana – a máte to bez námahy. Nezabúdajte pravidelne kontrolovať a príp. dolievať vodu v stojane; vhodné je do vody primiešať nejakú výživu pre stromčeky (napr. Vánoční stromek výživa – AgroCS). Stromčekom tiež vyhovuje vyššia vlhkosť vzduchu, príp. ho môžete pokropiť čistou vodou.
Vianočný stromček v nádobe
Aby vám stromček robil radosť nie len počas Vianoc ale aj dlho potom zaobstarajte si stromček v nádobe, ktorý si môžete na jar vysadiť v záhrade (príp. darovať známym). Pri kúpe stromčeka v nádobe platia rovnaké pravidlá ako pri kúpe rezaného. Treba ho prispôsobiť zmene teploty. Dôležitá je tiež zálievka. Koreňový bal nesmie vyschnúť. Stromčeku prospeje pravidelné rosenie.
Ak ho po Vianociach plánujete vysadiť do záhrady, nemal by byť v teple bytu dlhšie ako desať dní. Optimálne sú dokonca iba tri až štyri dni. Pred vynesením von a výsadbou ho opäť postupne pripravujte na nižšie teploty v miestnosti bez kúrenia alebo v garáži. Neskôr stromček vyneste von napr. na terasu, obaľte črepník jutovinou, aby ste korene chránili pred mrazom a počkajte, kým pôda rozmrzne a bude vhodná na výsadbu. Nezabudnite pravidelne zalievať.
Vďaka týmto tipom si užijete krásne Vianoce a stromček vydrží krásny počas celých sviatkov.
Related Články
Január v záhrade
Zima je ideálny čas na kvalitnú prípravu do novej sezóny. Viete, čo všetko môžete urobiť? Prinášame…
Kráľovné jesene
Leto sa pomaly končí. Pestrosť letných dní vystrieda, krása jesenných kvetov. Záhrady a záhony nám budú…