Neboli nájdené žiadne produkty zodpovedajúce vášmu vyhľadávaniu.

Kráľovné jesene

Leto sa pomaly končí. Pestrosť letných dní vystrieda, krása jesenných kvetov. Záhrady a záhony nám budú pripadať spustnuté a vo vzduchu pocítime nádych jesene. Koniec leta sa tak môže zdať smutný a prázdny.

Na druhej strane aj v tomto období sa nájdu rastlinky, ktoré sú kráľovnami týchto dní. Naše okrasné záhradky zdobia: krasuľka, cínia, georgína….

Cosmos (Krasuľka): predstavuje žiarivo rozkonárenú letničku. Z  kvetov sa môžete tešiť od mája do septembra. Patrí k pomerne vyšším rastlinám, dosahuje výšku 80 – 150 cm. Preto je vhodné sadiť ju do zadnej časti záhonov. Prípadne sa na výsadbu dajú použiť aj ozdobné nádoby. Dobu kvitnutia predĺžite odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

Zinnia (Cínia): predstavuje nenáročnú letničku. Kvety sa objavujú v mesiaci jún. Výhodou je, že radosť robia až do neskorej jesene. Patrí k stredne vysokým rastlinám, dorastá do výšky 30 – 50 cm.  Pekne vynikne v kombinácií s inými letničkami.

Dahlia (Georgína): patrí k rastlinám vytvárajúcim hľuzu. Tú je potrebné na zimu uskladniť. Uskladňujú sa len zdravé, nepoškodené hľuzy a to v suchej, chladnej miestnosti. Kvety sa objavujú v mesiaci júl a vydržia až do príchodu prvých mrazíkov. Rastlina dorastá do výšky 60 až 130 cm. Pekne vynikne ako solitér alebo v kombinácií s inými georgínami.

Keď nastúpi skutočná jeseň, ich farby vystrieda krása napr. chryzantém, jesennej veternice, ale tiež sa môžu objaviť  aj kvety čemerice.

Chrysanthemum (Chryzantémy): predstavujú trvalky, na trhu sú dnes dostupné rôzne odrody veľkokvetých ako aj drobnokvetých. Vytvárajú nádherné trsy, práve prostredníctvom nich sa rozmnožujú. Delenie trsov uskutočňujeme na jar podľa potreby (veľkosti trsu).

Majú v sebe niekoľko výhod, sú skrátka univerzálne. Uplatnenie nachádzajú nie len v záhradách, cintorínoch, ale sú ozdobou nejedného balkónu či terasy. Pestovať sa dajú  solitérne, ale rovnako aj v kombinácií s inými chryzantémami alebo trvalkami. Hodia sa k vytvoreniu rôznych jesenných aranžmánov. Fantázií sa medze nekladú.

Aj vy si radi privoniavate ku kvetinám ? Tak potom možno viete, že ich vôňa je horkastá. Ak sa chceme tešiť z ich krásy a vône, je potrebné im vytvoriť priaznivé podmienky.

V podstate na pestovanie nie sú veľmi náročné, ale predsa aj pri nich sa dá dopustiť nejednej chyby. Jednou z takých je zamokrená poloha. Premokrenie následne vyvoláva hnilobu, čo môže viesť k odumretiu rastliny.

Druhým podstatným faktom je správny výber stanovišťa. To by malo byť slnečné. Pôdu obľubujú priepustnú. Ťažkú ílovitú zeminu je potrebné zjemniť pridaním napr. piesku.

Tak ako ľudia, tak aj rastliny potrebujú výživu. Na hnojenie je možné použiť hnojivo. Vhodný je tiež napr. maštaľný hnoj alebo kompost.




By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree